Forum dyskusyjne
Póżne młode - opieka
Post dodany
24 maja 2012
o godz. 21:16 przez:
krispl

Użytkownik dołączył:
5 stycznia 2010
Postów: 2

Późne młode – wartość i opieka







Określeniem „późne młode” charakteryzujemy wszystkie młode gołębie, które wykluwają się z jajek od końca lipca i w tym samym roku nie zrzucają w pełni wszystkich dziesięciu lotek skrzydła. Często jest tak, że właśnie w tym czasie ten czy inny hodowca podejmuje decyzję o wyhodowaniu jeszcze kilku późnych młodych, ponieważ trudne loty zwiększyły straty w gołębiach ponad dopuszczalną normę. W rozmowach hodowców słyszy się wiele głosów przemawiających za i przeciw hodowli późnych młodych.

Znaczna większość przeciętnych hodowców jest przeciwnych temu rodzajowi hodowli. Na pewno mają swoje argumenty. Późne młode rozpoczynają najważniejszy etap swojego rozwoju o takiej porze roku, która z różnych względów nie jest najbardziej odpowiednia dla młodych organizmów. Ten najważniejszy okres życia w rozwoju młodych gołębi przypada na trudne i zmienne warunki pogodowe, co z pewnością odbija się negatywnie na procesach rozwojowych ich organizmów.

W młodym wieku bardzo ważny jest rozwój tkanki mięśniowej i całego układu lotowego. W przypadku wczesnych hodowli możemy obserwować, jak młode gołębie długo utrzymują się w powietrzu czerpiąc radość z latania, a zarazem wzmacniając mięśnie. Przedłużeniem tego procesu są później loty konkursowe młodych. Jeśli chodzi o hodowlę późnych młodych, to jej liczebność jest znacznie skromniejsza, tak że nieliczne późne młode raczej nie motywują się wzajemnie do dobrowolnych lotów treningowych. Ponieważ ten okres w związku z pierzeniem nie jest również aktywny dla gołębi dorosłych, trening późnych młodych pozostaje dość ograniczony. Pielęgnacja i opieka nad późnymi młodymi wymaga dużej wiedzy fachowej ze strony hodowcy. Dlatego ten rodzaj hodowli powinni prowadzić tylko ci hodowcy, którzy taką wiedzą dysponują. Błędem byłoby hodować późne młode z każdej pary, a szczególnie z takiej, która ma za sobą ciężki sezon lotowy.

Gołębie zmęczone sezonem lotowym powinny odpoczywać. Późne młode powinno się hodować tylko z gołębi rozpłodowych, których potomstwo sprawdziło się już na lotach konkursowych. Prowadzenie późnej hodowli ze wszystkich ptaków w gołębniku byłoby występkiem przeciwko wszystkim prawom dziedziczenia i selekcji. Pod względem jakościowym późne młode w niczym nie ustępują młodych pochodzącym z wcześniejszej hodowli. Z doświadczenia jednak wiemy, że są bardziej podatne na choroby. Choć, i to z czasem uległo zmianie. Coraz częściej słyszę, że późne młode odchowuje się bez najmniejszych problemów zdrowotnych. Poza tym jesienią istnieje znacznie większe ryzyko ataku ze strony ptaków drapieżnych.